Кореспонденція за характером інформації. Телеграма. Факс. (Самостійна робота)

 Однією з форм ділового тексту є документ, зокрема ділова кореспонденція. З роками склалися узвичаєні правила оформлення службової, урядової, приватної кореспонденції. Це і сувора нормативність, і дотримання юридичних положень, і також бездоганне володіння правилами української мови — графіки, орфографії й пунктуації.

Текст має бути логічно послідовним, диференційованим за сферами спілкування, відзначатися довершеністю структури, форми та викладу. Залежно від характеру основного змісту документа використовуються відповідні мовні структури із ретельно дібраними словами, що найточніше передають зміст документа.

Будь-яка ділова кореспонденція зазвичай готується на спеціальних бланках, реквізити яких містять постійну інформацію. Обов'язковими мають бути заголовок, адреса організації, установи, фірми, підприємства, куди надсилається документ. Назва ставиться у називному відмінку. Якщо ж кореспонденція адресується конкретній особі, то посада і прізвище її пишуться в давальному відмінку.

У ділових паперах у звертанні до офіційної особи використовуються офіційні форми ввічливості: шановний, високошановний, вельмишановний. Після звертання ставиться кома, а текст починається з малої літери. Якщо ж звертання завершуються знаком оклику, текст починається з абзаца і з великої літери.

Важливе значення мас питання мовного етикету, особливо тепер, коли відбуваються зміни у виробничих відносинах окремих підприємств та установ. Це стосується переважно тих, хто займається складанням листів-прохань, листів-ви-мог, листів-претензій, бо від змісту таких документів залежать відносили між колективами та приватними особами.

Щоб не виказувати невдоволення діями партнера, рекомендується замінити активну форму дієслова на пасивну. Наприклад: Ви не висловили своїх пропозицій щодо випуску нашої спільної продукції. — Пропозиції щодо випуску нашої спільної продукції Вами ще не висловлені.

Якщо ж важливо назвати конкретного виконавця, тоді пропонуємо вживати активну форму. Наприклад: Міністерство зв 'язку не гарантує оплату цієї роботи. Завод не гарантує забезпечення всіх робітників квартирами.

Телеграма – узагальнену назву різних за змісту документів, виділених у зв'язку з особливим способом передачі тексту – по телеграфної мережі загального користування. Телеграми найчастіше відправляють поштою, у своїй необхідно заповнити готовий бланк з такими реквізитами: адресат, текст, підпис і записуйте адресу відправника.

Телекс – узагальнену назву різних за змісту документів, виділених у зв'язку з особливим способом передачі – по абонентськоїтелексной мережі. Інакше висловлюючись, телекс – це телеграма, послана по телетайпу (>телепринту) – апарату, застосовуваному для безпосередньої телеграфної зв'язку.Телексная зв'язок є абонентської, у ній відсутні категорії й ті види телексів, як і телеграмах (тобто терміновий, простий).

Телекси від телеграм використанням пунктуації – точок (.) і ком (,) – і різних шрифтів.

Обов'язковими реквізитами телекса є: адресат, підпис, номер, найменування і адреси відправника. Вимоги до оформлення телекса аналогічні вимогам до оформлення і написання телеграм. Відрізняється телекс від телеграми змістом службового заголовка, де вказують інформація про адресаті і відправника, і навіть час передачі повідомлення.

Факс чи телефакс (факсограма) – отримувана на паперовому носії копія документа (письмового, графічного, образотворчого), переданого каналами факсимільного зв'язку (з допомогою факсимільного апаратури).

Немає будь-яких спеціальних вимог оформлення документів, переданих факсом.

Немає коментарів:

Дописати коментар