Основні групи фразеологізмів, багатозначність, синонімія й антонімія фразеологізмів.





► Знайдіть у наведених реченнях фразеологізми і поясніть значення їх. Два-три речення запишіть.
1. І ця тиха, довірлива розповідь перевернула чоловікові душу. 2. Підемо: Чи тепер тобі вже не з руки? 3. Вони обоє рябоє. 4. З вами хоч на край світу. 5. І знову така тиша довкола, хоч мак сій (Із тв. М. Стельмаха).
► Перепишіть, дібравши до поданих фразеологізмів звичайні синоніми. Простежте, як при цьому змінюється емоційне і стилістичне забарвлення. Море по коліна, пальцем у небо попасти, не спускати ока, поставити крапку над і, чужими руками жар загрібати.
► Користуючись фразеологічним словником української мови, поясніть значення поданих фразеологічних зворотів.
На вагу золота, вискочити, як Пилип з Конопель, десята вода на киселі, нашому тинові двоюрідний пліт: очей у Сірка позичати.
► Запишіть по кілька фразеологічних зворотів з опорними словами голова, рука, сім.
► Прочитайте текст. Поговоріть на цю тему з товаришем по парті. Підберіть кілька прислів’їв і запишіть. Усно розкрийте їх зміст. Прислів’я — складова частина культури народу, його неоціненний скарб, яким він володіє з незапам’ятних часів і яким збагачує теперішні і збагачуватиме майбутні покоління людства. Усі види словесного мистецтва пов’язані з народним афористичним словом, яке робить наше мовлення влучним, точним, дотепним. Народні вислови проникають у мову публіцистики, науки і навіть міжнародної дипломатії. Дослідження прислів’їв зараз активно проводиться у всіх країнах світу, створюються численні фундаментальні й популярні збірки, видаються наукові праці, робляться спроби міжнародних класифікацій паремій (Із журналу).
► Запишіть речення. Знайдіть у них фразеологізми, поясніть їх значення.
1. За кілька хвилин розвідники ... встигли розповісти Казакову, що вони зараз «кантуються», тобто б’ють байдики (О. Гончар). 2. «Марійко,— звернувся ласкаво Василь до зажурної дівчини,— не бери всього так близько до серця» (І. Цюпа). 3. Одним словом, зиркай на всі боки, крути на вуса і пальця в рот їм не клади (В. Кучер).

Немає коментарів:

Дописати коментар