Мова і думка. Види, форми, прийоми розумової діяльності. (Самостійна робота)

 1. Мова і думка 

    Мислення - це особлива ідеальна діяльність людини, яка виникає, формується, розвивається в суспільстві, коли людина перебуває у певному соціокультурному середовищі та вступає в багатогранні відносини з природним і соціальним світом, що її оточує. Мислення - це процес опосередкованого й узагальненого відображення у мозку людини предметів об'єктивної дійсності в їхніх істотних властивостях, зв'язках та відношеннях. 

     Першим критерієм розвитку мислення є ступінь усвідомленості операцій і прийомів мислительної діяльності. Важливим показником є оволодіння вміннями і навичками застосування операцій і прийомів мислення на практиці. 

     Велике значення мають також прийоми мислительної діяльності - способи, за допомогою яких вона здійснюється. Звідси другий критерій - ступінь володіння операціями і прийомами мислительної діяльності, вміння виконувати раціональні дії щодо використання їх у навчальних і позанавчальних пізнавальних процесах. Особливе значення у визначенні рівня розвитку творчого мислення має явище перенесення знань, умінь, навичок. 

    Третій критерій розвитку мислення - ступінь уміння здійснювати перенесення, усвідомлення операцій і прийомів мислення, а також навичок користування ними в іншій ситуації з іншими предметами. Четвертий критерій - ступінь сформованості різних видів мислення, а також стану мислення в процесі переходу одного його виду в інший. Наступний критерій пов'язаний з оцінкою рівня розвитку студентів за наявним у них обсягом знань та способів навчання. Багатий запас знань, ступінь їх системності й оволодіння прийомами 21 розумової діяльності - важливий показник розумового розвитку студентів. 

    П'ятий критерій - запас знань, їх системність, а також поява нових способів засвоєння знань.         Шостий критерій - стан і зростаюча динамічність різних якостей розуму: самостійності, глибини, критичності, послідовності, швидкості тощо. Ці критерії нерозривно пов'язані один з одним і представляють собою одне ціле: від них залежать усі інші критерії, які можуть бути використані як кількісна міра будь-якого компоненту мислення, а також вимірювачів мислення в цілому. 

2. Види, форми, прийоми розумової діяльності 

    Розрізняють теоретичне і практичне, інтуїтивне й аналітичне, реалістичне та аутистичне, продуктивне і репродуктивне мислення. Теоретичне і практичне мислення розрізняють за типом розв'язуваних завдань. 

     Теоретичне мислення - це пізнання законів, правил. 

    Основне завдання практичного мислення - постановка мети, створення плану, проекту, схеми, основна особливість його полягає в умовах жорсткого дефіциту часу. 

    Аналітичне мислення розгорнуто в часі, має чітко виражені етапи, значною мірою представлено у свідомості самої мислячої людини. 

    Інтуїтивне мислення характеризується швидкістю, відсутністю чітко виражених етапів, є мінімально усвідомленим. 

     Реалістичне мислення спрямоване в основному на зовнішній світ, регулюється логічними законами, а аутистичне пов'язано з реалізацією бажань людини.

       Важливим є розрізнення продуктивного і непродуктивного мислення, заснованого на мірі новизни одержуваного в процесі розумової діяльності продукту по відношенню до занять суб'єкта. 

    Виділяють декілька класифікацій видів мислення. 

1. За змістом: 

а) конкретно-дійове – мислення у практичній діяльності, безпосередньо включене в практичну діяльність;

 б) наочно-образне – мислення з опорою на образи сприймання або образи уяви; 

в) абстрактне (понятійне) – мислення з опорою на абстрактні поняття та судження. 

2. За характером задач, що вирішуються: 

а) практичне мислення – мислення, направлене на розв’язання задач, що виникають у процесі практичної діяльності; 

б) теоретичне – мислення, спрямоване на розв’язання теоретичних задач, лише опосередковано пов’язаних з практикою. 

3. За ступенем новизни та оригінальності виділяють: 

а) репродуктивне (шаблонне) – відтворююче мислення;

 б) творче – мислення, в якому вирішується проблема, виробляється нова стратегія, знаходиться нове, раніше невідоме.

Немає коментарів:

Дописати коментар