Осип Турянський. Життя і творчість письменника. «Поза межами болю» - поема у прозі

 Тема 1. Осип Турянський. Життя і творчість письменника. 

1. Зробіть короткий конспект у зошиті


О́сип Васи́льович Туря́нський

 (псевдонім — Іван Думка; 1880–1933) 

— український письменник і літературний критик, учитель середніх шкіл Галичини. Народився 22 лютого 1880 року в селі Оглядів (нині Радехівський район Львівської області) в родині тесляра. Був найстаршим серед 8 дітей. 

    За допомогою сільського вчителя вступив до Львівської української гімназії, потім закінчив філософський факультет Віденського університету. Там же захистив докторську дисертацію. Працював учителем середніх шкіл Галичини. 

        У літературі дебютував 1908 року новелами в альманаху віденської «Січі». З 1910 року викладав українську мову та літературу в Перемишлянській гімназії. Восени 1914 року був мобілізований в австрійську армію й відправлений на сербсько-австрійський фронт. Потрапив у полон. Перебував у таборі для інтернованих на італійському острові Ельба. Пережите в сербському полоні відтворив у повісті-поемі «Поза межами болю» (1917). Цей твір, написаний у стилі експресіонізму, став видатним явищем української модерної літератури. 

        Після повернення з Італії до Австрії викладав право у Віденському університеті, потім працював у Галичині, займався видавничою та педагогічною діяльністю. Підірване сербським полоном здоров'я швидко тануло, і 28 березня 1933 року у Львові письменник помер. Тільки через п'ятдесят років його ім'я та літературна праця були гідно пошановані.

Джерело: https://ukrclassic.com.ua/katalog/t/turyanskij-osip/1328-osip-turyanskij-biografiya Бібліотека української літератури © ukrclassic.com.ua

 Домашнє завдання

 Ознайомтеся з текстом поеми у прозі ТУТ

або прослухайте аудіокнигу ТУТ

або перегляньте фільм ТУТ


Тема 2. «Поза межами болю» - поема у прозі

1. Перегляньте навчальне відео та зробіть за ним конспект

Повість “Поза межами болю” має присвяту “моїй дружині й моїм дітям”

Жанр твору: повість (психологічна лірична повість-поема)

Ідея твору

У цьому творі автор утверджує важливу у всі віки ідею — у найскладнішій ситуації людина залишається людиною, збереження духовних і моральних цінностей. Ще однією ідеєю цього твору є протест проти війни.

Тема твору

Трагедія і жах подій Першої світової війни.

Проблематика твору

  • держава й людина;
  • війна й людина;
  • війна й політичні амбіції верхівки;
  • влада грошей;
  • збереження духовностi i моральноï цiнностi.

Персонажі

  • Оглядівський — один із полонених (уособлює самого автора). Передає свої страшні відчуття, думки про критичну ситуацію, в якій він опинився, а також про саму війну як найбільше зло проти людства, про відповідальність кожного за участь у ній. (украïнець)
  • Штранцінгер — 24-річний юнак, осліплий та онімілий від горя й душевного болю — утрати матері й коханої дівчини. (австрiєць)
  • Бояні — один із полонених. (серб)
  • Сабо — один із полонених. (угорець)
  • Добровський — полонений. (украïнець)
  • Пшилуський — полонений. (поляк)
  • Ніколич — полонений. (серб)
        Певно, що автор не даремно наголошує на національності солдатів: 2 з них — серби, ще 2 — українці, а також угорець, австрієць та поляк. У боротьбі за своє життя вони знаходять дружбу і стає зрозуміло, що люди, які відрізняються за походженням, нацією можуть знаходити спільне, чудово взаємодіяти між собою та залишатися людьми.
        Сюжет автобіографічний: перехід через гори військовополонених австрійців, втеча товаришів, їх загибель, за винятком автора (Оглядівський). «Поза межами болю» — це хроніка передсмертних марень, прокльонів та спогадів сімох виснажених солдат, що відстали від загального каравану.  Всіх їх об’єднує одне – вижити. Але в ході боротьби за виживання вони відчули близькість один до одного, здружилися, стали братами. Проклинаючи тих, хто започаткував цю війну, друзі приходять до думки, що майбутнє людства у братерстві, здруженні народів.

“Поза межами болю” композиція
     Цей твір складається з Переднього слова й 5 частин. 
    Ліричний відступ. Про що йдеться у ньому? («Я і мої товариші впали жертвою жахливого злочину, це був злочин, якого люди і природи допустилися на нас і який і нас приневолив стати злочинцями супроти духа людства». «Я чудом остався між живими». Тіні загиблих товаришів з’являються йому у сні і наяву. Автор призиває майбутні покоління українців до «вселюдського братерства і любові». 
        Експозиція. Похід військовополонених, жорстокість конвою. 
        Зав’язка. Семеро товаришів  вбивають конвоїра, утікають. «Голод і мороз ведуть їх на стрічу смерті, і третій ворог – безнадійність. Вони не їли десять днів.» 
        Кульмінація. Як врятуватися? Потрібно розпалити вогнище, це значить зняти із когось одежу. Починається моторошний «танець смерті». Вирішують: хто впаде у «танці смерті» першим, з того і знімуть одежу. Першою жертвою під час «танцю смерті» падає Бояні.  
        Розвиток дії. Загибель кожного із товаришів Оглядівського: перший помер Бояні, далі – Пшилуський, Ніколич, Сабо,Штранцінгер, Добровський. 
        Розв’язка. Оглядівський, автор твору Осип Турянський, врятований. 

Події у повісті “Поза межами болю” розгортаються у такій послідовності: убивство конвоїра – “танець смерті” – смерть Бояні – загибель Сабо – смерть Добровського – порятунок Оглядівського
Джерело: https://dovidka.biz.ua/poza-mezhami-bolyu-analiz/

Домашнє завдання 
Підготуйтеся до контрольної роботи

Немає коментарів:

Дописати коментар