Розвиток національного театру, драматургії 1920-1930 рр. Микола Куліш

1. Український театр від найдавніших часів до початку ХХ ст. Перегляньте відео.

2. Ознайомтеся з біографією письменника та зробіть короткий конспект

Микола Гурович Куліш

                                                 

(1892-1937)        

Творець модерної драми 

Драматург-новатор 

Розстріляне відродження

          Народився 6 грудня 1892р. у с. Чаплинці у родині батрака-селянина. Рано втратив батьків.            Навчався в Олешківському міському училищі та в чоловічій гімназії. Із притулку забрала родина Невелів. Закохався у Антоніну Невель та згодом одружився на ній. 

        1913р. — написав першу п’єсу «На рыбной ловле». Навчався у Новоросійському університеті, але був мобілізований до царської армії. У 1915р. тяжко поранено під Смоленськом. 

            У 1918р. організував «Просвіту» в Олешках і почав писати роман «Трохим Леміш». За часів революції симпатизував соціалістичній партії. У 1919р. стає членом Дніпровського політвиконкому й завідувачем управління народної освіти. 

        Стає відомим завдяки постановці драми «97» Г. Юрою. З 1925р. поринає у літературну творчість. Спочатку член «Гарту», потім стає президентом ВАПЛІТЕ. Редагує журнали «Червоний шлях» і «Літературний ярмарок». Член «Політфронту» та очолює УТОДІК (Українське товариство драматургів і композиторів). 

           У літературній дискусії поділяє позицію Хвильового. У 1927-1933р. він, знаний драматург, починає розчаровуватись у новій владі, співпрацює з театром Леся Курбаса «Березіль». 

        1934р. — звинувачено в буржуазному націоналізмі. Присудила до 10 років ув’язнення  на Соловках, хоча і був тяжко хворий туберкульозом. В період з 27 жовтня по 3 листопада 1937р. розстріляли в урочищі Сандармох.

Джерело: https://ukrclassic.com.ua/katalog/k/kulish-mikola/2268-mikola-kulish-biografiya-skorocheno Бібліотека української літератури © ukrclassic.com.ua

Автор віршів (під псевдонімом "Максим Будяк"), кіносценарію "Парижком", близько 40 статей культурно-освітньої тематики і 15 п'єс, з яких 9 були поставлені за життя драматурга і згодом заборонені, 3 – заборонені репертуарним комітетом ("Зона", 1926; "Закут", 1929; "Вічний бунт", 1932). П'єси "Отак загинув Гуска" і "Зона" поставлені на сцені після реабілітації Куліша (відповідно, в Києві, Львові, 1962–1963, потім знову заборонені; Одеса, 1988, Ужгород, 1989), "Зона" була екранізована режесером М. Мащенком за сценарієм І. Драча на Київській кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка (1988). Рукопис п'єси "Такі" був вилучений НКВС УСРР під час обшуку і зник. Залишився незавершеним розпочатий 1918 роман "Леміш" (рукопис втрачено). Майже всі п'єси Куліша стали українською національною класикою, а "Народний Малахій", "Патетична соната" і "Маклена Граса" ввійшли до скарбниці світової драматургії. Низка п'єс перекладена російською, латиською, литовською, болгарською, чеською, польською, англійською, німецькою мовами, поставлена у театрах Росії, країн Прибалтики, Польщі, Чехії, Словаччини, Болгарії, Канади і США. 

Домашнє завдання

Прочитати комедію Миколи Куліша "Мина Мазайло" 

Немає коментарів:

Дописати коментар